Gabriel Kraków

Pogrzeby dzieci nienarodzonych

Utrata dziecka jest sytuacją bardzo ciężką dla matki lub rodziców. Niewiele osób wie, że Polskie prawo zezwala na organizację pochówku wszystkich dzieci nienarodzonych, a więc i tych, które odeszły przed 22 tygodniem ciąży. Jeśli rodzice zdecydują się organizację pogrzebu dziecka, które stracili w wyniku poronienia, muszą wykonać kilka istotnych czynności.

Jeśli do śmierci doszło przed ustaleniem płci dziecka

Jeśli do poronienia doszło przed 22 tygodniem ciąży, a płeć dziecka nie może zostać ustalona, rodzice mogą wykonać badania genetyczne. Na podstawie badań, rodzinie zostanie wydana karta martwego urodzenia. Dokument ten należy zgłosić w USC. Dzięki temu osoby organizujące pogrzeb dziecka nienarodzonego, mogą uzyskać zasiłek pogrzebowy oraz urlop macierzyński.

W przypadku, kiedy rodzina nie zdecyduje się na badania genetyczne, może na podstawie samej karty zgonu wystawionej przez lekarza, pochować swoje dziecko. Niestety należy pamiętać, że w takiej sytuacji zgodnie z artykułem 11 ustawy 5a – rodzina musi sama pokryć koszt pogrzebu.

pogrzeb dzieck nienarodzonego zdjecie

Jeśli do śmierci doszło po możliwości określenia płci dziecka

Jeżeli płeć dziecka jest możliwa do ustalenia, rodzina z wystawioną przez lekarza kartą martwego urodzenia, musi udać się do USC w przeciągu jednego dnia. Po wystawieniu tego dokumentu przysługuje urlop macierzyński oraz zwrot zasiłku pogrzebowego.

Organizacja pogrzebu dzieci nienarodzonych Kraków

Pracownicy zakładu pogrzebowego Gabriel w Krakowie wiedzą, jak trudną sytuacją jest utrata dziecka. Dlatego cały personel otacza rodziny pomocą i wsparciem. Zaczynając od pomocy we wszystkich formalnościach aż po organizację godnej ceremonii pogrzebowej, która pomoże rozpocząć spokojne przeżywanie żałoby.