Zakład Pogrzebowy Kraków Gabriel

ul. Wrocławska 8,
30-006 Kraków

Telefon całodobowy:
696 038 038

Gabriel Kraków

Pogrzeby dzieci nienarodzonych

Utrata dziecka jest sytuacją bardzo ciężką dla matki lub rodziców. Niewiele osób wie, że Polskie prawo zezwala na organizację pochówku wszystkich dzieci nienarodzonych, a więc i tych, które odeszły przed 22 tygodniem ciąży. Jeśli rodzice zdecydują się organizację pogrzebu dziecka, które stracili w wyniku poronienia, muszą wykonać kilka istotnych czynności.

Jeśli do śmierci doszło przed ustaleniem płci dziecka

Jeśli do poronienia doszło przed 22 tygodniem ciąży, a płeć dziecka nie może zostać ustalona, rodzice mogą wykonać badania genetyczne. Na podstawie badań, rodzinie zostanie wydana karta martwego urodzenia. Dokument ten należy zgłosić w USC. Dzięki temu osoby organizujące pogrzeb dziecka nienarodzonego, mogą uzyskać zasiłek pogrzebowy oraz urlop macierzyński.

W przypadku, kiedy rodzina nie zdecyduje się na badania genetyczne, może na podstawie samej karty zgonu wystawionej przez lekarza, pochować swoje dziecko. Niestety należy pamiętać, że w takiej sytuacji zgodnie z artykułem 11 ustawy 5a – rodzina musi sama pokryć koszt pogrzebu.

pogrzeb dzieck nienarodzonego zdjecie

Jeśli do śmierci doszło po możliwości określenia płci dziecka

Jeżeli płeć dziecka jest możliwa do ustalenia, rodzina z wystawioną przez lekarza kartą martwego urodzenia, musi udać się do USC w przeciągu jednego dnia. Po wystawieniu tego dokumentu przysługuje urlop macierzyński oraz zwrot zasiłku pogrzebowego.

Organizacja pogrzebu dzieci nienarodzonych Kraków

Pracownicy zakładu pogrzebowego Gabriel w Krakowie wiedzą, jak trudną sytuacją jest utrata dziecka. Dlatego cały personel otacza rodziny pomocą i wsparciem. Zaczynając od pomocy we wszystkich formalnościach aż po organizację godnej ceremonii pogrzebowej, która pomoże rozpocząć spokojne przeżywanie żałoby.